سایه شوم تجمل گرایی بر ازدواج جوانان/رسوم غلطی که در جامعه رایج شده است

سایه شوم تجمل گرایی بر ازدواج جوانان/رسوم غلطی که در جامعه رایج شده است

این روزها همه زندگی مردم حتی نفس کشیدنشان به مدد رسانه‌های جمعی رنگ و بوی تجمل گرفته است تا برسد به مراسمات عروسی و ازدواج.

متاسفانه این موضوع به جایی کشیده شده است که از همان گام‌های نخست آشنایی و برای خواستگاری داماد هر چه دسته گلش بزرگتر و جعبه شیرینی‌اش سنگین‌تر باشد بیشتر مورد لطف و عنایت عروس و خانواده‌اش قرار می‌گیرد.

هنوز مراسم خواستگاری به اتمام نرسید، عروس عکسی از گل و شیرینی مراسم را گرفته و در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک می‌گذارد و درباره آن ساعت‌ها با دوستان مجازی بحث می‌کند و در برخی موارد از این پست‌ها در صفحات پربازدید اینستاگرام رونمایی می‌شود و چشم و هم چشمی و انتظارات افراد را افزایش می‌دهد.

این چنین است که از ابتدای کار، امر ازدواج با تجمل آغاز می‌شود و بعد کار به مهریه‌های عجیب و غریب، جهیزیه‌های آنچنانی و مراسم عروسی پر هزینه و مسکن‌های آنچنانی می رسد و کار آنقدر بالا می‌گیرد که چیزی جز زیربار قرض رفتن خانواده‌ها باقی نمی‌ماند، از ین رو اکثر جوانان امروزی از امر ازدواج فراری هستند.

کارت عروسی، عکس وفیلم، ماشین عروس، آرایشگاه، سفره عقد، تالار مجلل، شام ومیوه عروسی را می توان هفت خوان مراسم عروسی نامید که در حالت خوشبینانه چیزی حدود 50میلیون تومان برای داماد خرج بر می‌دارد.آداب و رسومی که به غلط در حال ترویج شدن در امر ازدواج است و همین رسوم موجب فراری جوانان از سنت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) یعنی تشکیل خانواده می شود.

در صورتی که زوج هایی هستند که با قناعت وسادگی و برپایه موازین اسلامی، تعیین مهریه و مراسم‌های معقول بدون تجمل و با یک سفر زیارتی یا سیاحتی ساده زندگی خود را شروع می‌کنند و بدون اینکه استرس پرداخت وام‌های آنچنانی را داشته باشند به زندگی خود رنگ و بوی عشق و صفا و صمیمت می‌بخشند.

زوج هایی که زندگیشان را در جوار تربت شهدا آغاز کرده و یا هزینه عروسی خود را صرف امور خیریه می کنند.

خانواده‌ها با تجمل گرایی، باعث گمراهی جوان برای ازدواج می‌شوند

سمیه و امیر زوج موفقی که در 29 مرداد سال جاری با یکدیگر ازدواج کردند و از زندگی خود رضایت کامل دارند، سوژه مصاحبه امروز ما شده‌اند، این زوج گیلانی که هم اکنون در تهران زندگی می‌کنند به خبرنگار خبرگزاری شبستان گفتند: یک شناخت قبلی از یکدیگر داشتیم و مراسم خواستگاری تا ازدواج فقط یک هفته به طول انجامید.

سمیه با بیان اینکه از عروسی‌های مجلل خوشش نمی‌آمد، افزود: کل مراسم ازدواجم در یک سفره عقد ساده در محضری بود که فقط من و همسرم برای همدیگر یک حلقه ازدواج خریدیم و بعد از اتمام مراسم زندگیمان را آغاز کردیم.

این عروس صومعه‌سرایی گفت: بریز و بپاش‌های بی‌مورد علاوه بر اینکه برای زندگی خوشبختی فراهم نمی‌ کند بلکه زن و شوهر دیگر وقت ابراز محبت به یکدیگر را ندارند و فقط باید به فکر کار کردن باشند تا بتوانند هزینه‌های آن ازدواج را پرداخت کنند و زندگیشان خشک و بی‌روح می‌شود.

سمیه با اشاره به اینکه حرف مردم اصلا برایمان اهمیت نداشت و به همین دلیل اینگونه مراسم ازدواجم را ساده برگزار کردم، تصریح کرد: همه جوانان باید بدانند برای خودشان زندگی کنند نه برای حرف مردم، زیرا اگر قرار باشد چشم و هم چشمی در زندگی وجود داشته باشد قطعا آن زندگی سرانجام خوبی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها باید بدانند با تجمل گرایی و سخت کردن ازدواج باعث گمراهی و مرددکردن جوان برای ازدواج می‌شوند، خاطرنشان کرد: این روزها که با جوانان از ازدواج صحبت کنید، کمتر کسی پیدا می‌شود که از هزینه های سرسام‌آور مراسم شروع زندگی مشترک گلایه نکند.

این نوعروس با بیان اینکه جوانان بدانند با برگزاری یک مراسم خیلی ساده هم می‌توان زندگی خوب و آرامی داشت، اظهار داشت: تشریفات باید از سوی خود خانواده‌ها برداشته شود تا امر ازدواج در جامعه آسان گردد.

بنای ازدواج دارای ساختاری اسلامی باشد

حجت‌الاسلام علی‌اکبر نژاد صفری، کارشناس مذهبی گیلان با بیان اینکه خانواده‌های طرفین باید معیارها و ملاک‌های زندگی خودشان را بر اساس معیار و ملاک اسلامی بنا کنند، افزود: بنای ازدواج باید ساختار اسلامی داشته باشد که اگر این اتفاق نیفتد یقینا در راستای ازدواج آسان دچار مشکلاتی می‌شویم.

وی با اشاره به اینکه اگر معیار و ملاک ما اسلام و الگوی ما اهل بیت(علیهم السلام) باشند، یقینا ما در بحث ازدواج مشکلاتی را که امروز شاهد هستیم نخواهیم داشت، افزود: برخی از خصوصیات مانند چشم و هم چشمی باید در انسان اصلاح شود و بر همین مبناست که افراد مراسمات مجلل برگزار می‌کنند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه افراد باید اخلاق اسلامی را در خود ایجاد کنند و افزایش دهند، گفت: جوانان باید یک مقدار به گذشته برگردند و تاریخ را مطالعه کنند که پدران و مادران آنها در زمان ازدواج چه موانعی بر سر راهشان بود و از اول زندگی منزل و ماشین و رفاه کامل نداشتند.

ازدواج دیر جوانان آثار و تبعات مخربی برای جامعه دارد

حجت‌الاسلام نژاد صفری با تاکید بر اینکه جوانان نباید در زندگی سختگیری کنند و باید ازدواج را آسان برگزار کنند، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل تجمل گرایی و سختگیری خانواده‌ها سن ازدواج روند افزایشی دارد و این موضوع آثار و تبعات بدی برای جامعه دارد.

وی خاطرنشان کرد:  اگر پدران و مادران طرفین از فرزندان پشتیبانی و حمایت داشته باشند، فردی که ازدواج می‌کند ضرورت ندارد که خانه‌ای رهن کند تا هزینه بالایی را متحمل شود، ازدواجش را با کمی تاخیر برگزار کند تا بتواند به امکاناتی برسد و بعد از مدتی زندگی مستقل را آغاز کند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه یکی از اتفاقات ناگوار در جامعه این است که به جوان بیکار دختر نمی‌دهند، اظهار داشت: ما جوان بیکار و یک بیکاره داریم، که بین این دو موضوع فرق است و بیکاره کسی است که به دنبال کار نمی‌رود اما بیکار کسی است که به دبنال کار است ولی برای او کار پیدا نمی‌شود.

حجت‌الاسلام نژاد صفری با بیان اینکه باید به کسی که مستعد و دارای توانایی است دختر داد، افزود: در عصر پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله وسلم) چنین اتفاقاتی می‌افتاد و زمانی که مشکل ازدواج برطرف می‌شد از کار سوال می‌شد.

وی با بیان اینکه داشتن کار دارای اهمیت است ولی نه به این حد که اگر جوان مومن و باتقوایی برای خواستگاری رفت، بخاطر عدم کار جواب منفی بشنود، گفت: اگر کسی بخاطر این مسئله جوانی را رد کند در جامعه فتنه‌ای به پا می‌شود.

چتر حمایت خانواده‌ها سبب ازدواج آسان می‌شود

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه اگر چتر حمایت خانواده‌ها بالای سر دختر و پسر باشد یقینا ازدواج‌ها آسان می‌شود، تصریح کرد: مردم باید به سمت مسجد روند و از ائمه جماعات و هیئت امنا بخواهند که در کارهای ازدواج آسان ورود کنند.

حجت‌الاسلام نژاد صفری با بیان اینکه اگر زنی مهریه‌اش بالا باشد نشان از شومی او است، خاطرنشان کرد: اگر مهریه از طرف خانواده پسر مشخص شود بحثش جداست اما اگر از طرف خانواده دختر انتخاب شود شومی به دنبال دارد.

مهریه‌ سنگین ضمانت خوشبختی به همراه ندارد

وی با بیان اینکه در تعیین مهریه قرار نیست معامله صورت بگیرد، اظهار داشت: اگر زندگی زوجی به هم بریزد مهریه نمی‌تواند این زندگی را درست کند و سبب مشکلات فراوانی می‌شود.

این کارشناس مذهبی افزود: اگر زنی قصد زندگی کردن با مردی را دارد باید از همان ابتدا این مساله را در نظر بگیرد که ملاک و معیارشان زندگی کردن با یکدیگر است و قصد معامله ندارند.

حجت‌الاسلام نژاد صفری با بیان اینکه اگر پسری از دختر کوچکتر است ولی معیارها و ملاک‌هایشان برای ازدواج با یکدیگر هم‌خوانی دارد، هیچ اشکالی برای ازدواج وجود ندارد، گفت: هم اکنون افرادی هستند که شرایط فوق را دارا می‌باشند و بدون هیچ مشکلی در حال زندگی هستند.

وی با بیان اینکه فقط در این راستا باید تحقیقات بیشتری صورت و ملاک‌های خانواده‌ها به با یکدیگر همخوانی داشته باشد، تصریح کرد: پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله وسلم) هم، از حضرت خدیجه(سلام‌الله علیها) کوچکتر بودند که با یکدیگر

ازدواج کردند.

باید سایه شوم تجمل گرایی و رفاه طلبی را از ازدواج جوانان برداشته و جرات نه گفتن به برخی رسومات غلط که به واسطه گسترش شبکه های مجازی در حال ترویج در جامعه ایرانی – اسلامی است را به فرزندان اموزش داده تا تحت تاثیر عده ایی قلیل قرار نگرفته و در دام تجمل گرفتار نشوند.

تجمل گرایی و سخت کردن ازدواج باعث گمراهی و مردد کردن جوانان برای ازدواج شده و تنها راه مقابله با این معضل، ترویج ازدواج آسان از طریق متولیان فرهنگی، مسئولین و آحاد جامعه است تا سن ازدواج کاهش یافته و جامعه را از آسیب هایی که بر اثر تاخیر در ازدواج ایجاد می شود نجات داد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


پروژه 6
پروژه 5
پروژه 4
پروژه 3
پروژه 2
پروژه 1

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل